Licensed to USATF New Jersey Championship Meet
                                        Hy-Tek's Meet Manager 7/5/2005 01:52 PM
                 2005 USATF East Region - 7/2/2005 to 7/3/2005                 
                        Open & Club T & F Championships                        
                   Richard Stockton St. College - Pomona, NJ                   
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   268 Graham, Nolle       23 LeMans TC                12.00q -2.1  1 
  2   283 Reavis, Eboni       23 Mid-Atlantic Eli         12.47q -1.9  2 
  3   280 Defreitas, Jessica  24 Mid-Atlantic Eli         12.60q -2.1  1 
  4   228 Cameron, Tracey     16 Franklin Track C         12.79q -1.9  2 
  5   285 Thorpe, Treisha     25 Mid-Atlantic Eli         12.87q -2.1  1 
  6   421 Coon, Devan         15 TriCounty Expres         13.00q -1.9  2 
  7   266 Brown, Antonette    22 LeMans TC                13.32q -2.1  1 
  8   424 McAlpine, Aubrey    15 TriCounty Expres         13.36q -1.9  2 
  9   452 Cirillo, Nicole     23 NJ Unattached At         14.18  -2.1  1 
 10   488 Huff, Sharee        27 Unattached               15.23  -1.9  2 
 
Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1   268 Graham, Nolle       23 LeMans TC                11.68   2.1   10  
  2   280 Defreitas, Jessica  24 Mid-Atlantic Eli         12.25   2.1    8  
  3   283 Reavis, Eboni       23 Mid-Atlantic Eli         12.25   2.1    6  
  4   421 Coon, Devan         15 TriCounty Expres         12.51   2.1    5  
  5   285 Thorpe, Treisha     25 Mid-Atlantic Eli         12.72   2.1    4  
  6   228 Cameron, Tracey     16 Franklin Track C         12.78   2.1    3  
  7   424 McAlpine, Aubrey    15 TriCounty Expres         13.01   2.1    2  
  8   266 Brown, Antonette    22 LeMans TC                13.19   2.1    1  
 
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   268 Graham, Nolle       23 LeMans TC                24.54   2.6  1   10  
  2   430 McLennon, Saphrona  29 Creative Trianin         25.31   2.6  1    8  
  3   492 Daley, Lisa         35 Unattached               25.37   2.6  1 
  4   283 Reavis, Eboni       23 Mid-Atlantic Eli         25.45   2.6  1    6  
  5   242 O'Brien, Sara       23 Greater Boston T         25.74   2.8  2    5  
  6   421 Coon, Devan         15 TriCounty Expres         25.78   2.6  1    4  
  7   286 White-Johnson, Yve  28 Mid-Atlantic Eli         25.95   2.6  1    3  
  8   466 Bundy, Frances      24 Unattached               26.25   2.8  2 
  9   377 Walles, Maurelhena  30 Shore AC                 26.66   2.6  1    2  
 10   424 McAlpine, Aubrey    15 TriCounty Expres         27.28   2.8  2    1  
 11   266 Brown, Antonette    22 LeMans TC                27.46   2.8  2 
 12   451 Favinger, Danielle  17 United Stars TC          27.66   2.8  2 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   377 Walles, Maurelhena  30 Shore AC                 57.18   1   10  
  2   286 White-Johnson, Yve  28 Mid-Atlantic Eli         57.40   1    8  
  3   242 O'Brien, Sara       23 Greater Boston T         57.77   1    6  
  4   285 Thorpe, Treisha     25 Mid-Atlantic Eli         58.23   1    5  
  5   492 Daley, Lisa         35 Unattached               58.42   2 
  6   282 Mimms, Gennette     25 Mid-Atlantic Eli         60.40   1    4  
  7   421 Coon, Devan         15 TriCounty Expres         61.31   2    3  
  8   243 Riposta, Jamie      25 Greater Boston T         65.68   2    2  
  9   506 Martin, Devon       37 Central Park TC          65.69   2    1  
 10   424 McAlpine, Aubrey    15 TriCounty Expres         69.98   2 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   297 Scott, Sascha       29 Mizuno Runner's        2:11.28    10  
  2   211 Thomas, Lindsay     20 Cinnaminson TC         2:18.86     8  
  3   239 Lee, Jennifer       23 Greater Boston T       2:20.36     6  
  4   244 Siegrist, Sloan     24 Greater Boston T       2:25.66     5  
  5   282 Mimms, Gennette     25 Mid-Atlantic Eli       2:30.72     4  
  6   423 Kopenitz, Jennifer  16 TriCounty Expres       2:32.34     3  
  7   508 Piff, Linda         56 Shore AC               3:03.46     2  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   297 Scott, Sascha       29 Mizuno Runner's        4:23.6h    10  
  2   296 Culley, Julie       23 Mizuno Runner's        4:34.6h     8  
  3   500 Phipps, Amonicd     21 Gladiator  TC          4:45.7h     6  
  4   244 Siegrist, Sloan     24 Greater Boston T       4:48.6h     5  
  5   491 Meehan, KC          24 Mizuno Runner's        4:52.5h     4  
  6   211 Thomas, Lindsay     20 Cinnaminson TC         4:56.0h     3  
  7   423 Kopenitz, Jennifer  16 TriCounty Expres       5:16.06     2  
  8   237 Geddes, Carol       23 Greater Boston T       5:26.7h     1  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   371 O'Donnell, Amy         Shore AC              18:23.05    10  
  2   237 Geddes, Carol       23 Greater Boston T      19:35.60     8  
  3   202 Daly, Marisa        25 Boston North T&F      21:36.43     6  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         14.65q -1.1 
  2   270 Ingram, Bridgette   24 LeMans TC                17.22q -1.1 
  3   236 Finlay, Caroline    26 Greater Boston T         18.34q -1.1 
 
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         14.65   NWI   10  
  2   270 Ingram, Bridgette   24 LeMans TC                17.22   NWI    8  
  3   236 Finlay, Caroline    26 Greater Boston T         18.34   NWI    6  
 
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   430 McLennon, Saphrona  29 Creative Trianin         61.95    10  
  2   284 Thorpe, Keishia     25 Mid-Atlantic Eli         65.68     8  
  3   451 Favinger, Danielle  17 United Stars TC          67.86     6  
  4   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         69.17     5  
  5   236 Finlay, Caroline    26 Greater Boston T         70.78     4  
  6   462 Agoston, Louise     52 Shore AC                 72.84     3  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   240 Moroski, Catherine  26 Greater Boston T      12:59.0h    10  
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid-Atlantic Elite                                    48.20    10  
     1) 280 Defreitas, Jessica 24       2) 286 White-Johnson, Yvette 28   
     3) 284 Thorpe, Keishia 25          4) 283 Reavis, Eboni 23           
  2 LeMans TC                                             48.75     8  
     1) 266 Brown, Antonette 22         2) 477 Gabbiolon, Stacy 22        
     3) 271 Lutterloh, Tilita 24        4) 268 Graham, Nolle 23           
  3 Greater Boston TC                                     51.90     6  
     1) 236 Finlay, Caroline 26         2) 242 O'Brien, Sara 23           
     3) 241 Shams, Nastaran 22          4) 245 Williams, Sherita 23       
  4 Franklin Track Club                                   52.76     5  
     1) 228 Cameron, Tracey 16          2) 229 McPherson, Dominique 14    
     3) 230 Ukachukwu, Chiamaka 15      4) 231 Walker, Jamilah 14         
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid-Atlantic Elite                                  4:16.19    10  
  2 Greater Boston TC                                   4:22.81     8  
     1) 239 Lee, Jennifer 23            2) 241 Shams, Nastaran 22         
     3) 244 Siegrist, Sloan 24          4) 242 O'Brien, Sara 23           
 
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston TC                                  11:14.92    10  
 
Women 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston TC                                   4:53.89    10  
     1) 236 Finlay, Caroline 26         2) 241 Shams, Nastaran 22         
     3) 243 Riposta, Jamie 25           4) 237 Geddes, Carol 23           
 
Women Distance Medley
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston TC                                  14:28.52    10  
     1) 237 Geddes, Carol 23            2) 239 Lee, Jennifer 23           
     3) 244 Siegrist, Sloan 24          4) 240 Moroski, Catherine 26      
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   477 Gabbiolon, Stacy    22 LeMans TC                1.62m    5-03.75   10  
  2   270 Ingram, Bridgette   24 LeMans TC                1.57m    5-01.75    8  
  3   352 Santora, Carissa    14 Quicksilver TC           1.37m    4-06.00    6  
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   350 Gale, Melissa       17 Quicksilver TC           3.20m   10-06.00   10  
  2   432 Paugh, Laura        22 Unattached               2.90m    9-06.25 
  3   317 Holly, Jennifer     15 NJ Unattached At         2.60m    8-06.25 
  4   469 Breeden, Lisa       25 Unattached              J2.60m    8-06.25    8  
 
Women Long Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   280 Defreitas, Jessica  24 Mid-Atlantic Eli         6.04m   NWI  19-09.75   10  
  2   270 Ingram, Bridgette   24 LeMans TC                6.03m   NWI  19-09.50    8  
  3   245 Williams, Sherita   23 Greater Boston T         5.89m   NWI  19-04.00    6  
  4   268 Graham, Nolle       23 LeMans TC                5.88m   NWI  19-03.50    5  
  5   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         5.14m   NWI  16-10.50    4  
  6   466 Bundy, Frances      24 Unattached               4.93m   NWI  16-02.25 
  7   464 VanBuskirk, megan   17 TriCounty Expres         4.88m   NWI  16-00.25    3  
  8   428 Henderson, Janis    58 Unattached               2.53m   NWI   8-03.75 
 
Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   245 Williams, Sherita   23 Greater Boston T        12.86m   NWI  42-02.25   10  
  2   271 Lutterloh, Tilita   24 LeMans TC               12.31m   NWI  40-04.75    8  
  3   280 Defreitas, Jessica  24 Mid-Atlantic Eli        12.12m   NWI  39-09.25    6  
  4   464 VanBuskirk, megan   17 TriCounty Expres        10.93m   NWI  35-10.50    5  
  5   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         9.91m   NWI  32-06.25    4  
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   277 Lewis, Oneithea     45 Long & Strong Th        14.00m   45-11.25   10  
  2   276 Green, Caitlyn      16 Long & Strong Th        11.96m   39-03.00    8  
  3   368 Hahn, DeAnne        15 Shore AC                11.92m   39-01.25    6  
  4   426 Briggs, Ali         18 Unattached              10.73m   35-02.50 
  5   318 Naclerio, Gemma     18 Shore AC                10.70m   35-01.25    5  
  6   320 Parker, Iavana      15 NJ Unattached At         8.75m   28-08.50 
  7   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T         8.19m   26-10.50    4  
  8   428 Henderson, Janis    58 Unattached               5.44m   17-10.25 
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   349 Galarza, Sylvia     19 Quicksilver TC          42.53m     139-06   10  
  2   276 Green, Caitlyn      16 Long & Strong Th        40.89m     134-02    8  
  3   267 Brown, Natalia      30 LeMans TC               40.22m     131-11    6  
  4   368 Hahn, DeAnne        15 Shore AC                39.33m     129-00    5  
  5   319 Napoli, Brittany    16 NJ Unattached At        27.50m      90-03 
  6   428 Henderson, Janis    58 Unattached              16.87m      55-04 
 
Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   277 Lewis, Oneithea     45 Long & Strong Th        54.20m     177-10   10  
  2   321 Start, Brenda       31 NJ Unattached At        53.87m     176-09 
  3   276 Green, Caitlyn      16 Long & Strong Th        45.36m     148-10    8  
  4   349 Galarza, Sylvia     19 Quicksilver TC          42.02m     137-10    6  
  5   267 Brown, Natalia      30 LeMans TC               41.68m     136-09    5  
  6   369 Heizman, Beth          Shore AC                37.13m     121-10    4  
  7   428 Henderson, Janis    58 Unattached              14.97m      49-01 
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   349 Galarza, Sylvia     19 Quicksilver TC          37.78m     123-11   10  
  2   351 McRae, Jocelyn      17 Quicksilver TC          37.25m     122-02    8  
  3   348 DePasquale, Jeanin  17 Quicksilver TC          34.73m     113-11    6  
  4   319 Napoli, Brittany    16 NJ Unattached At        33.88m     111-02 
  5   260 Carman, Becki       26 Javelin USA             33.71m     110-07    5  
  6   241 Shams, Nastaran     22 Greater Boston T        28.70m      94-02    4  
  7   428 Henderson, Janis    58 Unattached              17.70m      58-01 
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   438 DeRosier, Philippe  21 Unattached               10.75Q -0.4  3 
  2   360 Thompson, Rocardo   26 Roland Internati         10.81Q  0.1  2 
  3   250 Egbor, Stanley      28 Greater Boston T         10.89Q  0.1  4 
  4   487 Mawenh, Kouty       33 Unattached               11.07Q -1.1  1 
  5   441 Franklin, Kenneth   28 Unattached               10.76q -0.4  3 
  6   273 Carter, Pat         20 LeMans TC                10.87q  0.1  2 
  7   362 Whiting, Roland     26 Roland Internati         11.03q  0.1  2 
  8   361 Turner, Raishine    19 Roland Internati         11.06q -0.4  3 
  9   478 Porter, Joe         16 Shore AC                 11.08   0.1  4 
 10   343 Wilkerson, Troy        Norfolk Real Dea         11.10  -0.4  3 
 11   295 Washington, Kennet  24 Mid-Atlantic Eli         11.11  -1.1  1 
 12   304 Fraser, Troy        31 New York Elite           11.15  -1.1  1 
 13   443 Irvin, Nathan       24 Unattached               11.21   0.1  2 
 14   436 Cooper, Christophe  23 Unattached               11.35  -0.4  3 
 15   306 McGhie, Alain       23 New York Elite           11.36   0.1  4 
 16   294 Thompson, LaRoi     25 Mid-Atlantic Eli         11.36   0.1  2 
 17   467 Demlco, Michael     17 Central NJ TC            11.37   0.1  4 
 18   275 Wheeler, Ed         28 LeMans TC                11.41   0.1  4 
 19   232 Battle, Justin      14 Franklin Track C         11.68   0.1  4 
 20   484 Barnwell, Val       47 Unattached               11.71  -1.1  1 
 21   463 Myrick, Naji        15 Quicksilver TC           11.86   0.1  2 
 22   359 Stevenson, Edward   19 Roland Internati         11.96  -1.1  1 
 23   234 Smith, Justin       16 Franklin Track C         12.04  -1.1  1 
 24   425 Rahn, Steve         23 TriCounty Expres         12.25  -0.4  3 
 25   201 Crowell, Matthew    27 Unattached               12.33  -1.1  1 
 
Men 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1   360 Thompson, Rocardo   26 Roland Internati         10.53   2.1   10  
  2   250 Egbor, Stanley      28 Greater Boston T         10.56   2.1    8  
  3   438 DeRosier, Philippe  21 Unattached               10.60   2.1 
  4   441 Franklin, Kenneth   28 Unattached               10.61   2.1 
  5   487 Mawenh, Kouty       33 Unattached               10.74   2.1 
  6   273 Carter, Pat         20 LeMans TC                10.79   2.1    6  
  7   361 Turner, Raishine    19 Roland Internati         10.91   2.1    5  
 
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   250 Egbor, Stanley      28 Greater Boston T         21.13   2.4  1   10  
  2   360 Thompson, Rocardo   26 Roland Internati         21.18   2.4  1    8  
  3   441 Franklin, Kenneth   28 Unattached               21.60   2.4  1 
  4   273 Carter, Pat         20 LeMans TC                21.70   2.4  1    6  
  5   311 Robinson, Michael   31 New York Elite           21.73   2.4  1    5  
  6   437 Crick, Fitz Allan      Unattached               21.80   2.4  1 
  7   288 Johnson, Dameon     28 Mid-Atlantic Eli         21.92   2.4  1    4  
  8   343 Wilkerson, Troy        Norfolk Real Dea         21.97   2.4  1    3  
  9   361 Turner, Raishine    19 Roland Internati         22.08   2.2  2    2  
 10   304 Fraser, Troy        31 New York Elite           22.47   2.6  3    1  
 11   295 Washington, Kennet  24 Mid-Atlantic Eli         22.56   2.2  2 
 12   436 Cooper, Christophe  23 Unattached               22.65   2.6  3 
 13   443 Irvin, Nathan       24 Unattached               22.75   2.6  3 
 14   357 Oliver, Byron       22 Roland Internati         22.84   2.2  2 
 15   294 Thompson, LaRoi     25 Mid-Atlantic Eli         22.97   2.6  3 
 16   354 deHaan, Bremen      20 Quicksilver TC           23.12   2.2  2 
 17   292 Pugh, Antoine       23 Mid-Atlantic Eli         23.17   2.6  3 
 18   467 Demlco, Michael     17 Central NJ TC            23.23   2.2  2 
 19   306 McGhie, Alain       23 New York Elite           23.26   2.2  2 
 20   219 Jaroszewiiz, Pawel  23 ConnQuest                23.78   2.2  2 
 21   291 Patterson, Michael  30 Mid-Atlantic Eli         23.86   2.2  2 
 22   347 Collins, Manley     29 Potomac Valley T         24.91   2.6  3 
 23   425 Rahn, Steve         23 TriCounty Expres         25.00   2.6  3 
 24   205 Brown, Leon         45 Central Park TC          25.43   2.6  3 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   307 Miley, Ray          21 New York Elite           48.19   1   10  
  2   498 Banner, Billy       29 Shore AC                 48.77   2    8  
  3   311 Robinson, Michael   31 New York Elite           49.11   1    6  
  4   437 Crick, Fitz Allan      Unattached               49.35   3 
  5   288 Johnson, Dameon     28 Mid-Atlantic Eli         49.85   1    5  
  6   290 Marshall, Aaron     20 Mid-Atlantic Eli         50.19   2    4  
  7   257 Shen, Francis       27 Greater Boston T         50.42   2    3  
  8   248 Colon, Andie        23 Greater Boston T         50.68   3    2  
  9   358 Simpson, Chris      20 Roland Internati         51.66   3    1  
 10   305 Lewis, Joeseph      25 New York Elite           51.66   2 
 11   434 Bynoe, David        43 Unattached               52.44   3 
 12   289 Jones, Robert       24 Mid-Atlantic Eli         52.76   1 
 13   503 Abrew, Rafael       19 Shore AC                 52.88   2 
 14   246 Cahill, David       28 Greater Boston T         53.19   3 
 15   455 Kelly, William      19 Shore AC                 55.66   3 
 16   235 Wisdom, Eriq        15 Franklin Track C         55.96   4 
 17   506 Martin, Devon       37 Central Park TC          56.17   4 
 18   347 Collins, Manley     29 Potomac Valley T         56.53   4 
 
Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   210 Williams, Jeff      20 Central Park TC        1:52.06   1   10  
  2   301 Drummond, Damion    23 New York Elite         1:52.20   1    8  
  3   310 Richards, Ezra      24 New York Elite         1:54.13   1    6  
  4   490 Allah, Sal          45 Unattached             1:54.18   1 
  5   208 Jagodzinski, Filip  29 Central Park TC        1:55.60   1    5  
  6   248 Colon, Andie        23 Greater Boston T       1:55.79   1    4  
  7   507 Fitzgerald, Neil    37 Central Park TC        1:57.46   1    3  
  8   309 Reid, Nick          19 New York Elite         1:58.25   1    2  
  9   510 Lanier, Kyle        32 Pike Creek Valle       1:59.90   2    1  
 10   265 Reilly, Phillip     28 Jenkintown Runn        2:00.26   1 
 11   450 Watts, Jim          43 Unattached             2:00.93   2 
 12   207 Hertler, Doug       35 Central Park TC        2:07.03   2 
 13   434 Bynoe, David        43 Unattached             2:07.63   2 
 14   406 Pearlberg, Gerard   42 Shore AC               2:09.43   2 
 15   203 Rockwood, Jeff      27 Boston North T&F       2:09.93   2 
 16   204 Affleck, John       41 Central Park TC        2:11.02   2 
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   442 Gallo, Anthony      25 Unattached             4:01.31  
  2   502 Mayne, Floyd        22 New York Elite         4:06.22    10  
  3   301 Drummond, Damion    23 New York Elite         4:06.70     8  
  4   206 Carnes, Glen        37 Central Park TC        4:17.38     6  
  5   342 Stanley, Willie        Norfolk Real Dea       4:35.39     5  
  6   457 Skail, Michael      19 ConnQuest              4:40.99     4  
  7   312 Sanchez, Raul       21 New York Elite         4:51.40     3  
  8   218 Hudimatch, Alex     23 ConnQuest              5:23.28     2  
  9   215 Cherry, Stephen     19 ConnQuest              5:23.58     1  
 10   486 O'Connor, Brendan   51 Unattached             6:01.09  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   458 Boyle, Owen         17 Shore AC              16:28.34    10  
  2   264 Gould, Brian        26 Jenkintown Runn       17:20.17     8  
  3   457 Skail, Michael      19 ConnQuest             18:22.88     6  
  4   218 Hudimatch, Alex     23 ConnQuest             20:04.02     5  
  5   215 Cherry, Stephen     19 ConnQuest             20:06.22     4  
  6   461 Baker, Wayne        45 Shore AC              21:24.76     3  
 
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   335 Tucker, Sultan      26 NJ Unattached At         14.29q -1.9  1 
  2   340 Pierre, Kareem         Norfolk Real Dea         14.35q -1.1  2 
  3   409 Porter, Jeffrey     19 Shore AC                 14.56q -1.1  2 
  4   341 Shannon, Edwin         Norfolk Real Dea         15.41q -1.9  1 
  5   249 Conti, Daniel       24 Greater Boston T         15.42q -1.1  2 
  6   460 Bostich, Barry      18 NJ Unattached At         15.44q -1.1  2 
  7   257 Shen, Francis       27 Greater Boston T         15.51q -1.1  2 
  8   354 deHaan, Bremen      20 Quicksilver TC           15.64q -1.1  2 
  9   329 Metrick, Bryan      17 NJ Unattached At         15.80  -1.9  1 
 10   419 Williams, Chad         Shore AC                 15.87  -1.9  1 
 11   253 LeMaire, Mathew     24 Greater Boston T         16.23  -1.1  2 
 12   227 Muldowney, Michael  17 Flash Lightning          16.42  -1.9  1 
 13   468 Bangs, Evin         16 Central NJ TC            16.90  -1.9  1 
 14   459 Davis, Raymond      17 Shore AC                 17.44  -1.1  2 
 15   386 Brennan, Tim        35 Shore AC                 17.49  -1.9  1 
 
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1   335 Tucker, Sultan      26 NJ Unattached At         14.35  -2.3 
  2   340 Pierre, Kareem         Norfolk Real Dea         14.58  -2.3   10  
  3   409 Porter, Jeffrey     19 Shore AC                 14.78  -2.3    8  
  4   249 Conti, Daniel       24 Greater Boston T         15.54  -2.3    6  
  5   257 Shen, Francis       27 Greater Boston T         15.70  -2.3    5  
  6   329 Metrick, Bryan      17 NJ Unattached At         15.93  -2.3 
  7   341 Shannon, Edwin         Norfolk Real Dea         15.97  -2.3    4  
  8   460 Bostich, Barry      18 NJ Unattached At         16.30  -2.3 
 
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   299 Brown, Michael      26 New York Elite           50.82   1   10  
  2   300 Brown, Nick         25 New York Elite           51.60   1    8  
  3   289 Jones, Robert       24 Mid-Atlantic Eli         52.24   1    6  
  4   257 Shen, Francis       27 Greater Boston T         54.28   1    5  
  5   413 Semanick, Kevin     23 Shore AC                 54.91   1    4  
  6   246 Cahill, David       28 Greater Boston T         56.17   2    3  
  7   292 Pugh, Antoine       23 Mid-Atlantic Eli         58.81   1    2  
  8   315 Wisdom, Jerrell     19 New York Elite           60.77   1    1  
  9   479 Bujalski, Phil      48 Shore AC                 62.31   2 
 10   399 Krug, Michael       28 Shore AC                 66.39   2 
 11   217 Higgs, David        21 ConnQuest                67.45   2 
 12   453 Kian, Hamed         24 ConnQuest              1:23.59   2 
 13   392 Friedman, David     54 Shore AC               1:54.58   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   502 Mayne, Floyd        22 New York Elite        10:02.61    10  
  2   218 Hudimatch, Alex     23 ConnQuest             11:02.55     8  
  3   457 Skail, Michael      19 ConnQuest             11:20.11     6  
  4   226 Miller, Randy       43 Essex Running Cl      11:42.99     5  
  5   334 Steege, Kurt        36 NJ Unattached At      12:04.92  
  6   215 Cherry, Stephen     19 ConnQuest             12:46.65     4  
  7   383 Blake, Barry        50 Shore AC              13:15.49     3  
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Roland International                                  41.39    10  
     1) 360 Thompson, Rocardo 26        2) 361 Turner, Raishine 19        
     3) 482 Wolford, Diamond 25         4) 358 Simpson, Chris 20          
  2 Mid-Atlantic Elite                                    42.43     8  
     1) 293 Samuels, Stephen 23         2) 291 Patterson, Michael 30      
     3) 295 Washington, Kenneth 24      4) 294 Thompson, LaRoi 25         
  3 Shore AC                                              42.74     6  
     1) 409 Porter, Jeffrey 19          2) 478 Porter, Joe 16             
     3) 419 Williams, Chad              4) 380 Balkman, Jemel 26          
  4 Greater Boston TC                                     43.44     5  
     1) 246 Cahill, David 28            2) 257 Shen, Francis 27           
     3) 253 LeMaire, Mathew 24          4) 250 Egbor, Stanley 28          
  5 Franklin Track Club                                   45.58  
     1) 232 Battle, Justin 14           2) 233 Schnarr, Sean 15           
     3) 234 Smith, Justin 16            4) 235 Wisdom, Eriq 15            
  6 ConnQuest                                             53.19     4  
     1) 221 Matte, Ryan 20              2) 456 Burnham, Jeremy 19         
     3) 216 Durette, Aaron 18           4) 224 Torres, Earlando 23        
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Liberia Track Team                                  3:09.25  
  2 New York Elite                                      3:11.67    10  
     1) 300 Brown, Nick 25              2) 299 Brown, Michael 26          
     3) 312 Sanchez, Raul 21            4) 309 Reid, Nick 19              
  3 Norfolk Real Deal                                   3:21.71     8  
     1) 340 Pierre, Kareem              2) 342 Stanley, Willie            
     3) 338 Bowers, Quenton             4) 343 Wilkerson, Troy            
  4 Greater Boston TC                                   3:27.95     6  
     1) 246 Cahill, David 28            2) 254 Mbacke, Thierno 24         
     3) 248 Colon, Andie 23             4) 257 Shen, Francis 27           
  5 Mid-Atlantic Elite                                  3:29.40     5  
  6 ConnQuest                                           4:00.65     4  
     1) 214 Baker, Brandon 18           2) 223 Soucy, AJ 19               
     3) 217 Higgs, David 21             4) 219 Jaroszewiiz, Pawel 23      
  7 Shore AC                                            4:02.03     3  
     1) 458 Boyle, Owen 17              2) 455 Kelly, William 19          
     3) 406 Pearlberg, Gerard 42        4) 413 Semanick, Kevin 23         
 
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Phila. Athletic Charities TC                        8:36.24  
  2 New York Elite                                      8:41.56    10  
  3 Greater Boston TC                                   8:55.12     8  
     1) 246 Cahill, David 28            2) 483 Callum, David              
     3) 254 Mbacke, Thierno 24          4) 248 Colon, Andie 23            
  4 Shore AC                                            9:26.61     6  
     1) 406 Pearlberg, Gerard 42        2) 405 Nolan, Harold 58           
     3) 485 Plaster, Tony               4) 471 Mulvanet, Thomas 48        
  5 ConnQuest                                          10:07.37     5  
     1) 457 Skail, Michael 19           2) 217 Higgs, David 21            
     3) 218 Hudimatch, Alex 23          4) 223 Soucy, AJ 19               
 
Men 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston TC                                   3:59.75    10  
     1) 253 LeMaire, Mathew 24          2) 249 Conti, Daniel 24           
     3) 257 Shen, Francis 27            4) 483 Callum, David              
  2 ConnQuest                                           4:05.09     8  
     1) 223 Soucy, AJ 19                2) 214 Baker, Brandon 18          
     3) 218 Hudimatch, Alex 23          4) 457 Skail, Michael 19          
  3 Shore AC                                            5:03.08     6  
 
Men Distance Medley
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Shore AC                                           12:39.32    10  
     1) 505 Kuhl, John 61               2) 485 Plaster, Tony              
     3) 405 Nolan, Harold 58            4) 412 Scholl, William 54         
  2 ConnQuest                                          12:49.68     8  
     1) 457 Skail, Michael 19           2) 219 Jaroszewiiz, Pawel 23      
     3) 223 Soucy, AJ 19                4) 218 Hudimatch, Alex 23         
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   339 Moffatt, Keith         Norfolk Real Dea         2.18m    7-01.75   10  
  2   387 Butler, Anthony     23 Shore AC                 2.13m    6-11.75    8  
  3   418 Wendel, Adam        20 Shore AC                 2.03m    6-08.00    6  
  4   247 Carr, Michael       22 Greater Boston T         1.93m    6-04.00    5  
  5   384 Bocci, John         32 Shore AC                 1.78m    5-10.00    4  
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   472 Davis, Mike         19 HIP Athletics            4.40m   14-05.25   10  
  2   249 Conti, Daniel       24 Greater Boston T         4.10m   13-05.25    8  
  3   313 Straughter, Ian     18 New York Elite          J4.10m   13-05.25    6  
  4   470 Watson, Chris       32 Unattached               3.95m   12-11.50 
  5   259 Purves, Devon       17 HIP Athletics           J3.95m   12-11.50    5  
  6   447 Sanders, Matthew    18 Unattached              J3.95m   12-11.50 
  7   397 Kane, Peter         26 Shore AC                 3.80m   12-05.50    4  
  8   497 Bates, Charlie      19 Unattached              J3.80m   12-05.50 
  9   499 Bower, Jack         21 Unattached               3.65m   11-11.75 
 
Men Long Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   274 Robinson, Jerome    36 LeMans TC                7.23m   NWI  23-08.75   10  
  2   258 Tyson, Robert       28 Greater Boston T         7.21m   NWI  23-08.00    8  
  3   482 Wolford, Diamond    25 Roland Internati         6.95m   NWI  22-09.75    6  
  4   275 Wheeler, Ed         28 LeMans TC                6.86m   NWI  22-06.25    5  
  5   252 Jones, Richard      22 Greater Boston T         6.74m   NWI  22-01.50    4  
  6   390 Foster, Greg        43 Shore AC                 6.70m   NWI  21-11.75    3  
  7   219 Jaroszewiiz, Pawel  23 ConnQuest                6.38m   NWI  20-11.25    2  
  8   291 Patterson, Michael  30 Mid-Atlantic Eli         6.33m   NWI  20-09.25    1  
  9   214 Baker, Brandon      18 ConnQuest                6.14m   NWI  20-01.75 
 10   227 Muldowney, Michael  17 Flash Lightning          5.85m   NWI  19-02.50 
 11   293 Samuels, Stephen    23 Mid-Atlantic Eli         5.83m   NWI  19-01.50 
 12   489 Melton, James       37 Shore AC                 5.26m   NWI  17-03.25 
 13   392 Friedman, David     54 Shore AC                 3.65m   NWI  11-11.75 
 
Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   314 Taylor, Rayon       21 New York Elite          15.38m   NWI  50-05.50   10  
  2   272 Axt, Mark           31 LeMans TC               14.64m   NWI  48-00.50    8  
  3   390 Foster, Greg        43 Shore AC                13.28m   NWI  43-07.00    6  
  4   468 Bangs, Evin         16 Central NJ TC           12.62m   NWI  41-05.00    5  
  5   248 Colon, Andie        23 Greater Boston T        11.88m   NWI  38-11.75    4  
  6   227 Muldowney, Michael  17 Flash Lightning         11.81m   NWI  38-09.00    3  
  7   219 Jaroszewiiz, Pawel  23 ConnQuest               11.56m   NWI  37-11.25    2  
  8   254 Mbacke, Thierno     24 Greater Boston T        11.43m   NWI  37-06.00    1  
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   279 Thompson, Glenn     42 Long & Strong Th        15.97m   52-04.75   10  
  2   385 Braxton, Aaron      24 Shore AC                15.30m   50-02.50    8  
  3   396 Insingo, Vincenzo   35 Shore AC                15.10m   49-06.50    6  
  4   278 Taylor, Warren      45 Long & Strong Th        14.72m   48-03.50    5  
  5   379 Applegate, Paul     20 Shore AC                14.69m   48-02.50    4  
  6   465 Keller, Christian   19 Unattached              14.56m   47-09.25 
  7   249 Conti, Daniel       24 Greater Boston T        12.44m   40-09.75    3  
  8   221 Matte, Ryan         20 ConnQuest               12.37m   40-07.00    2  
  9   224 Torres, Earlando    23 ConnQuest               10.85m   35-07.25    1  
 10   389 Edson, George       50 Shore AC                10.81m   35-05.75 
 11   213 Archambeaurt, Bria  16 ConnQuest               10.51m   34-05.75 
 12   220 Koumlelis, Peter    25 ConnQuest               10.01m   32-10.25 
 13   255 Racine, Jeremy      27 Greater Boston T         9.82m   32-02.75 
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   396 Insingo, Vincenzo   35 Shore AC                53.71m     176-02   10  
  2   279 Thompson, Glenn     42 Long & Strong Th        50.70m     166-04    8  
  3   385 Braxton, Aaron      24 Shore AC                49.09m     161-01    6  
  4   278 Taylor, Warren      45 Long & Strong Th        42.25m     138-07    5  
  5   379 Applegate, Paul     20 Shore AC                40.53m     133-00    4  
  6   330 Pinque, Herman      49 NJ Unattached At        40.12m     131-07 
  7   403 Napoli, Joe         42 Shore AC                39.67m     130-02    3  
  8   324 Duca, Frank         19 NJ Unattached At        38.75m     127-01 
  9   456 Burnham, Jeremy     19 ConnQuest               36.01m     118-02    2  
 10   256 Randell, Michael    23 Greater Boston T        32.18m     105-07    1  
 11   224 Torres, Earlando    23 ConnQuest               30.36m      99-07 
 12   389 Edson, George       50 Shore AC                30.33m      99-06 
 13   255 Racine, Jeremy      27 Greater Boston T        29.74m      97-07 
 14   221 Matte, Ryan         20 ConnQuest               28.82m      94-07 
 15   216 Durette, Aaron      18 ConnQuest               26.66m      87-06 
 16   213 Archambeaurt, Bria  16 ConnQuest               25.60m      84-00 
 
Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   394 Heizman, James      31 Shore AC                65.15m     213-09   10  
  2   414 Skowronski, Edward  19 Shore AC                49.72m     163-01    8  
  3   279 Thompson, Glenn     42 Long & Strong Th        45.55m     149-05    6  
  4   456 Burnham, Jeremy     19 ConnQuest               44.26m     145-02    5  
  5   381 Bersch, Michael     45 Shore AC                42.94m     140-10    4  
  6   449 Shields, Carl       51 Unattached              42.84m     140-07 
  7   465 Keller, Christian   19 Unattached              39.11m     128-04 
  8   220 Koumlelis, Peter    25 ConnQuest               36.47m     119-08    3  
  9   439 Farley, Matthew     16 Unattached              34.85m     114-04 
 10   324 Duca, Frank         19 NJ Unattached At        29.86m      97-11 
 11   221 Matte, Ryan         20 ConnQuest               28.64m      93-11    2  
 12   255 Racine, Jeremy      27 Greater Boston T        28.35m      93-00    1  
 13   213 Archambeaurt, Bria  16 ConnQuest               23.43m      76-10 
 14   249 Conti, Daniel       24 Greater Boston T        21.66m      71-01 
 15   216 Durette, Aaron      18 ConnQuest               21.02m      68-11 
 16   224 Torres, Earlando    23 ConnQuest               17.17m      56-04 
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   247 Carr, Michael       22 Greater Boston T        62.36m     204-07   10  
  2   261 Gale, Dan           21 Javelin USA             57.23m     187-09    8  
  3   504 Bruccoleri, Alexan  20 Shore AC                55.29m     181-05    6  
  4   433 Burbank, Luke       19 Unattached              55.21m     181-02 
  5   256 Randell, Michael    23 Greater Boston T        54.71m     179-06    5  
  6   448 Sanfilippo, David   36 Unattached              53.28m     174-10 
  7   255 Racine, Jeremy      27 Greater Boston T        53.05m     174-00    4  
  8   308 Onyekwere, Victor   24 New York Elite          49.87m     163-07    3  
  9   224 Torres, Earlando    23 ConnQuest               49.76m     163-03    2  
 10   389 Edson, George       50 Shore AC                46.84m     153-08    1  
 11   246 Cahill, David       28 Greater Boston T        41.72m     136-10 
 12   355 Galarza, Nestor        Quicksilver TC          41.40m     135-10 
 12   395 Hitman, Daniel      16 Shore AC                41.40m     135-10 
 14   509 Celtlin, Rich       44 NJ Unattached At        41.28m     135-05 
 15   216 Durette, Aaron      18 ConnQuest               37.13m     121-10 
 16   323 Brennan, Steven     17 NJ Unattached At        32.67m     107-02 
 17   302 Estevez, Nelson     23 New York Elite          25.62m      84-01 
 
Mixed 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   346 Lanier, Kareem      32 Pike Creek Valle      33:53.70    10  
  2   412 Scholl, William     54 Shore AC              40:32.59     8  
  3   453 Kian, Hamed         24 ConnQuest             43:02.37     6  
  4   344 Pasternack, Joel    54 North Jersey Mas      43:03.48     5  
 
Mixed 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   415 Soucheck, John      39 Shore AC              24:38.54    10  
  2   454 Koski, Juski        30 Unattached            25:11.29  
  3   366 Geer, Panseluta     58 Shore AC              30:12.95     8  
  4   461 Baker, Wayne        45 Shore AC              32:28.97     6  
  5   316 Emanuel, Fran       60 NJ Unattached At      34:23.71  
  6   372 O'Donovan-Keeley,   58 Shore AC              37:28.28     5  
 
                    Women - Team Rankings - 23 Events Scored
===============================================================================
    1) Greater Boston TC          149        2) Mid-Atlantic Elite         92   
    3) LeMans TC                   87        4) Quicksilver TC             56   
    5) Shore AC                    47        6) Long & Strong Throwers Cl  44   
    7) Mizuno Runner's High        32        8) TriCounty Express          28   
    9) Creative Training Systems   18       10) Cinnaminson TC             11   
   11) Norfolk Real Deal           10       12) Franklin Track Club         8   
   12) Club Connecticut             8       14) Boston North T&F            6   
   14) Gladiator  TC                6       14) United Stars TC             6   
   17) Javelin USA                  5       18) Central Park TC             1   
 
                    Men - Team Rankings - 23 Events Scored
===============================================================================
    1) Shore AC                   168        2) Greater Boston TC         129   
    3) New York Elite             127        4) ConnQuest                  90   
    5) Roland International        42        6) Norfolk Real Deal          40   
    7) Mid-Atlantic Elite          35        7) LeMans TC                  35   
    9) Long & Strong Throwers Clu  34       10) Central Park TC            24   
   11) HIP Athletics               15       12) Javelin USA                 8   
   12) Jenkintown Running Company   8       14) Central NJ TC               5   
   14) Essex Running Club           5       16) Flash Lightning             3   
   17) Pike Creek Valley RC         1